Фінансова взаємодія між місцевими управліннями освіти, адміністрацією шкіл та батьками має відбуватись прозоро, - радник Міністра Оксана Макаренко

“Наразі МОН працює над реалізацією 3 кроків фінансової прозорості, що унеможливлять корупцію, а також сприятимуть поінформованості батьків щодо роботи школи”. Про це розповіла радниця Міністра освіти і науки Оксана Макаренко сьогодні, 29 січня 2018 року, на прес-брифінгу “Іспит директора школи: відкрита дискусія про фінансову звітність навчальних закладів”.

Вона зазначила, що нещодавно прийнятий Закон “Про освіту” має створити прозорі умови для взаємодії між місцевими управліннями освіти, адміністраціями шкіл та батьками. І, перш за все, це стосується питань розподілу коштів, які надходять до навчального закладу. Ці умови  допоможуть контролювати бюджет, а також збільшать вплив батьків у прийнятті рішень.  Реалізація нових умов відбуватиметься за рахунок впровадження 3 елементів.

Перший крок - це фінансовий контроль, де директори на вимогу Закону мають звітувати про надходження та витрати коштів. Фінансові звіти повинні розміщуватись  на сайті школи або засновника закладу (здебільшого, це місцеві органи влади).

Наступний крок - це виборність самих керівників. Директорів обиратимуть за конкурсом представники ГО, педагогічний колектив та батьки.

І третій елемент - розвиток автономії шкіл у межах процесів децентралізації.

Під час брифінгу освітяни та активісти ГО поділились досвідом та зауваженнями щодо складення фінансової звітності. Приміром, проведення тематичних тренінгів для директорів, а також уніфікована форма звітності полегшили б це завдання. Також, на думку освітян, варто врахувати й різні бюджетні запити навчальних закладів.

“Прийнятий Закон “Про освіту” є рамковим. Тож зараз кожен може взяти участь у доопрацюванні Закону “Про загальну середню освіту”. Долучитися можна у різний спосіб: поділитися досвідом чи спостереженнями на сайті nus.org.ua; приєднатись до робочої групи, яка працює над законом; не нехтувати вже існуючими змінами, а застосовувати їх на практиці”, - додала Оксана Макаренко.

Нагадаємо, на вимогу Закону “Про освіту” до 1 грудня 2017 року всі школи мали оприлюднити інформацію про надходження та використання коштів.